Migren Ağrısına Karşı Kulak İçi Cihaz

2 dklık okuma


Scion NeuroStim adlı şirket tarafından migren hastaları için geliştirilen yeni bir cihaz, kulağın içine yerleştirilerek ağrıları engellemeyi amaçlıyor.

Migren hastaları için geliştirilen yeni bir cihaz, kulağın içine yerleştirilerek ağrıları engellemeyi amaçlıyor. ABD merkezli Scion NeuroStim adlı şirket tarafından geliştirilen cihaz, kulak kanalının sıcaklık değerini değiştirerek çalışıyor. Britanya’daki Kent Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, cihazın etkinliğini kanıtlıyor.

Isıl vestibüler uyarım (CVS) olarak bilinen bir yöntem kullanan cihaz, iç kulaktaki denge ile ilgili organları ısı akımları vasıtasıyla harekete geçiriyor. Bu organların da beyinsapındaki migren ile ilgili aktiviteyi etkilediği düşünülüyor.

 

Deneyler etkiyi kanıtlıyor

Randomize, çift kör ve plasebo kontrollü bir çalışma ile 81 katılımcı üzerinde test edilen cihazın etkinliği kanıtlandı. ABD ve Birleşik Krallık’taki katılımcıların her biri ayda 4 ila 14 kez migren ağrısı çekiyordu. Plasebo olmayan gruptaki katılımcılar cihazı üç ay boyunca her gün 20 dakika CVS gerçekleştirmek için kullandı.

Akımları ileten alüminyum parçalar, dolgulu kulaklıklara yerleştirildi ve bir uzaktan kumanda ile kontrol edildi. Üç aylık çalışmanın sonunda, tedavi grubunun aylık ortalama 3,6 gün daha az migren ağrısı çektiği görüldü. Plasebo grubunda ise bu rakam sadece 0,9 gün olarak kaldı. Ayrıca tedavi gören katılımcılar baş ağrılarının daha az sancılı geçtiğini ve daha az ağrı kesici ilaç kullandıklarını belirtti.

Araştırma üzerine yazılan bir yazı Headache adlı dergide yayımlandı. Bu yaz daha geniş kapsamlı bir deneyin gerçekleştirilmesi planlanıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz Nedir?

Alkış Alkış
0
Alkış
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
OSN

Türkiye’de odyoloji biliminde ve odyolog mesleğinde tecrübenin aktarıldığı en geniş kaynak.

0 Yorumlar

İçerik Türünü Seçin
Makale/Haber/Yazı
Makale, haber ve yazı gibi zengin içerikler ekleyebilirsin
Sınav
Sorularla sınav oluşturabilir ve sonucunu paylaşabilirsin
Anket
Sorularla anket oluşturabilir ve sonucunu paylaşabilirsin
Liste
Sıralı içeriklerle liste oluşturabilirsin
Video
YouTube, İnstagram, yada diğer video linklerini ekleyebilirsin
Resim
Resim, Fotoğraf, GIF ve Caps ekleyebilirsin